Obec Zderaz

Přejít na obsah
Dnes je 18.10.2019, svátek má Lukáš.
Obec Zderaz
Obecní úřad
SDH Zderaz
Kontakt
OBECNÍ ÚŘAD 
539 44 Zderaz čp. 54.
tel.: 469 811 741
mobil: 607 115 384
info@obeczderaz.cz

Zderaz

Stručná charakteristika obce
 
Obec Zderaz patří mezi typické lesní lánové vsi, které vznikaly kolonizací zdejší krajiny Podlažickým klášterem v polovině 13. stol. První písemná zpráva o Zderazi je z roku 1398, kdy byla jednou ze vsí patřících k Božímu domu, tj. k Novým Hradům. V současné době žije v obci 298 obyvatel. Za prací dojíždí 112 obyvatel do Proseče, Skutče, Nových Hradů a Vysokého Mýta, a to buď autobusem nebo vlastní dopravou. 
V obci převažuje zástavba přízemních rodinných domků, které zapadají do značně členité lesnaté krajiny na pískovcovém podloží.
 
Společenský život
 
Společenský život v obci je bohatý a pestrý. Udržují se zde tyto lidové zvyky a tradice: Chození Tří králů (obnovená tradice), velikonoční pomlázka a oplátky, pálení čarodějnic s posezením, stavění máje a májek děvčatům, pouťová pobožnost u kapličky, pouťové a posvícenské posezení, chození Mikuláše s čerty a andělem, stavění brány novomanželům s celým obřadem - převezení nevěsty na trakaři, řezání polena, nahození chomoutu, čtení vinče, předání daru od kamarádů, pohoštění přihlížejícím, masky žida a cikánek. Před svatbou pořádá každý ženich zpívání s mládenci.
 
Činnost spolková
 
Hlavními iniciátory veškerého dění ve vsi jsou Sbor dobrovolných hasičů (SDH), Sbor pro občanské záležitosti a skupina lidí kolem kulturní komise, která pracuje pod názvem ZDERAD (Zderad - staročeské jméno, ze kterého vznikl název obce, znamená: "Zde jsem rád, zde žiji rád."). SDH pořádá každoročně 2 plesy, součástí těchto plesů jsou při 1. plese dětský karneval a při 2. plese diskotéka pro starší děti. Plesy mají pokaždé velmi pěknou a náročnou výzdobu, každý rok jinou, podle rázu dětského karnevalu. Každé dítě dostává pytlík s cukrovím, které upekly a věnovaly dětem zderazské ženy. Mladí hasiči pořádají každoročně pouťové a posvícenské sousedské posezení. Koncem prázdnin pořádá SDH tradiční dětský den. Již několik let zde máme i rybí hody a přátelské posezení hasičů a jejich manželek s programem Zderadu, pohoštěním a tancem. Spolek ZDERAD se zaměřil na obnovu a uchování starých tradic a památek Zderaze. Obnovil tradici Babských věnečků s průvodem, Kácení máje a Májový věneček. Myslivecké sdružení se stará o ochranu zvěře a lesních porostů, již několikrát se zde konaly lesní zkoušky ohařů.
1_zderaz26.jpg
2_zderaz27.jpg
3_zderaz7.jpg
28_p1000681.jpg
29_p1000723.jpg
30_p1000790.jpg
Aktuality z obce

26. srpna 2019

...

30. dubna 2019

SDH Zderaz vás zve na tradiční PÁLENÍ ČARODĚJNIC se zábavným doprovodným...

13. dubna 2019

V sobotu 13. 4. se ve Zderazi konal již tradiční jarní úklid obce. Zatímco dospělí se...

10. dubna 2019

...

4. června 2018

...
Anketa
Co Vám chybí v naší obci?
Možnost většího sportovního vyžití.
Možnost většího sportovního vyžití.
hlasů: 33
Více kulturních a společenských akci.
Více kulturních a společenských akci.
hlasů: 7
Lepší mezilidské vztahy.
Lepší mezilidské vztahy.
hlasů: 103
Počet hlasujících: 143
Jsem robot:
Napište číslici devět:
Doporučujeme
Počasí
Redakční systém MaRS 2.2 © regrafika ▪ design 2013 © Studio DAMI ▪ Prohlášení o přístupnosti